Dez.si

PRIPOROČAMO

Valid XHTML 1.0!

Valid CSS!

Get Firefox!

DEZ Dolenjski ekološki zavod Novo mesto

KAKO ONESNAŽUJEMO OKOLJE ( IN SAMI SEBE )
-------------------------------------------
VODE NE SMEJO PITI NITI PSI

Kako daleč je prišla naša družba z nespametnim in mačehovskim odnosom in obnašanjem do našega edinega življenskega okolja in prostora. Vode ne smejo piti niti psi! Pitna voda je bila v Postojni v januarju 2012 tako močno onesnažena z raznimi kemikalijami in bakterijami, da so strokovnjaki celo prepovedali, da jo ne smejo piti niti psi. Žalostno, toda resnično!
-------------------------------------------
MALICA - GROZA

Na enem izmed pohodov dne 26.12.2011 na Dolenjskem so pohodniki takole pripravil malico, klobase, čebulo in kruh, na časopisnem papirju, polnem škodljivih tiskarskih barv, ki vsebujejo težke kovine in druge škodljive kemikalije, ki se s hrano nato prenesejo v telesa tistih, ki so to pojedli. Ko beremo časopise lahko takoj opazimo, da imamo črne prste od časopisnih barv, kaj šele, da mastno in vlažno hrano povaljujemo po taki časopisni barvi. Žalostno je tudi to, da je bilo na tem pohodu veliko mladih ljudi, pa nihče od njih ni opazil, da na tak način uživajo zastrupljeno in rakotvorno hrano!
-------------------------------------------
NESPAMETNA UPORABA HERBICIDA

Neozaveščeni povzročitelj je tale hrib uničil s herbicidom, na lastni parceli, v vinski gorici Hribi, občina Mirna Peč. Uničil je cele površine teras vinogradov in celo površino manjšega vinograda (na desni strani slike). Če bi le enkrat ali dvakrat na leto pokosil travo in jo pustil v vinogradu strohneti, bi iz nje nastal naravni humus, ki bi na naraven način spet gnojil vinsko trto. Ker je neozaveščen, nepoučen in celo brezbrižen, je uničil lastno parcelo. Tako uničuje lastno zdravje in zdravje svoje družine, uničuje zdravje sosedov, uničuje celotno favno in floro na teh površinah, uničuje prst in podtalnico, zastruplja tekoče vode, ki se iz tega kraškega terena iztekajo v podzemlje in pridejo spet na dan z reko ponikalnico Temenico v Luknji pri Prečni. Človek enostavno ne more verjeti lastnim očem. Tudi to je eden od vzrokov, da v Sloveniji obolelost za rakom strmo narašča. Foto: Jože Povšič 20.05.2008
-------------------------------------------
POMORI ČEBEL V SLOVENIJI

Pomori čebel v letošnjem letu 2008 so dvignili na noge čebelarje, ekologe, okoljevarstvenike, inšpekcijske službe in kriminaliste. Pomori čebel se dogajajo v predsedujoči državi Evropske unije, v naši Sloveniji!! Na pomore čebel v zadnjih štirinajst dni opozarjajo z različnih koncev Slovenije. Vsakršno zmanjševanje števila čebeljih družin lahko namreč v naravi povzroči ekološko in gospodarsko katastrofo. Pomori čebel se dogajajo zaradi zastrupitve s fitofarmacevstkimi sredstvi in strupi za tretiranje semen. Skoraj vse mrtve čebele v zadnjih mesecih imajo iztegnjene rilčke, kar je splošni znak zastrupitve s temi sredstvi. Pomori čebel in njihovo žalostno izumiranje je zelo resen problem naše družbe. Čebele so glavne opraševalke rastlin, ki jih z nespametnim načinom, neznanjem, nevedenjem, neozaveščenostjo, morimo na vsakem koraku. Kot da bi morili lastne otroke oziroma lastno življensko bistvo! Vsega niso krivi le neozaveščeni kmetje ali npr. vinogradniki. Odgovorna je država, oziroma njeni organi, ki to dopuščajo in vodijo popolnoma napačno kmetijsko politiko, pogubno za naše zdravje, za naše življensko okolje! Zbirokratizirani, nezainteresirani, včasih celo arogantni predstavniki državnih organov onemogočajo pravi razvoj ekološke pridelave hrane in krme. Z izginjanjem čebel in s pretirano uporabo pesticidov je ogrožena prihodnost celotnega kmetijstva, sadjarstva in vinogradništva. Namesto da bi omejevali uporabo fitofarmacevtskih sredstev in uvajali ekološko kmetovanje, imamo zasičenost in celo stopnjevanje uporabe zdravju in okolju škodljivih snovi.
-------------------------------------------
PESTICID V HRUŠKAH

Inšpektorat Republike Slovenije za kmetijstvo je v ponedeljek 21.4.2008 izdal uradno obvestilo, da je v petek, 18. aprila 2008, odredil umik slovenskih hrušk sorte ˝Conferans˝ iz prometa. Gre za hruške s kmetije Bostele z Zdol, ki so imele preseženo mejno vrednost pesticida klormekvat. Klormekvat je v Sloveniji registrirana kot rastni regulator v pridelavi žit. Uporaba pesticida klormekvat na hruškah je prepovedana v vseh državah Evropske unije.
Inšpekcija je bila o neustreznosti živila obveščena preko evropskega sistema hitrega obveščanja za živila in krmo, vzorce pa je v okviru letnega programa vzorčenja in preverjanja vsebnosti pesticidov odvzel Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije.
Kmetijska inšpekcija predlaga odvzem certifikata kmetiji Bostele za integrirano pridelavo sadja, Agenciji za kmetijske trge pa predlaga, naj od pridelovalca zahteva vračilo neupravičeno pridobljenih sredstev iz naslova integrirane pridelave sadja.
Zloraba namenske uporabe nedovoljenega pesticida se kaznuje na podlagi Zakona o fitofarmacevtskih sredstvih, globa za posameznika znaša od 400 do 800 EUR, za pravno osebo pa od 800 do 20.000 EUR.
Žalostno! Ali se sploh zavedamo, koliko ostankov pesticidov gre skozi naše želodce? Zakaj je naša država Slovenija na vrhu lestvice obolelih državljanov za rakom? Naš komentar k temu ni potreben!
-------------------------------------------
ČRNA ODLAGALIŠČA ODPADKOV
***

Žalosten pogled na črno odlagališče odpadkov v Krakovskem gozdu, v bližini vasi Malence pri Kostanjevici na Krki. Kostanjevica na Krki naj bi bila turistični kraj, dolenjske »Benetke«, Krakovski gozd pa zaščiteno naravno območje, kjer živi veliko vrst zaščitenih živali in značilen močvirski hrast dob. Pa je res tukaj zaščitena narava? Med vsemogočimi odpadki smo v Krakovskem gozdu našli tudi nevarne odpadke, kemikalije, ki se izpirajo v zemljo in v podtalnico pitne vode. Foto: Jože Povšič 23.03.2008

***

Nekoliko stran od tega črnega odlagališča je v Krakovskem gozdu v strugi, kjer občasno stoji voda, na streho prevrnjen odslužen avtomobil. Taki odpadki spadajo med zelo nevarne odpadke, saj vsebujejo nevarne snovi, kemikalije, gorivo, olja, masti, ki se izpirajo in zastrupljajo prst, površinske vode in podtalnico. Foto: Jože Povšič 01.11.2007

***

Ta slika prikazuje samo en del črnega odlagališča odpadkov pri kamnolomu Vrhpeč, pod Sv. Ano, v občini Trebnje, v neposredni bližini kraškega ponora in vhoda v majhno kraško jamo. To je bilo eno od največjih črnih odlagališč na Dolenjskem. Na pritisk našega zavoda in naših članov Ekološke patrulje, ga je morala občina Trebnje na svoje stroške odstraniti in sanirati. Veljavna zakonodaja namreč določa, da če ni znan povzročitelj onesnaženja okolja, mora črno odlagališče na svoje stroške odstraniti in sanirati občina. Foto: Jože Povšič 06.08.2007
-------------------------------------------
PREPOVED GNOJENJA V ZIMSKEM ČASU

Človek ne more verjeti, kaj vse počenjajo neozaveščeni ljudje z našo naravo. To sliko je posnela naša ekološka patrulja dne 03.11.2008 v Dobrniču v Suhi Krajini. Kljub strogi prepovedi gnojenja v zimskih mesecih, je povzročitelj iz Dobrniča vozil gnojnico z veliko cisterno direktno v strugo bližnjega presihajočega potoka. Ker je tu izraziti kraški svet, se je vsa gnojnica izlila v podzemlje in tako zelo močno onesnažila kraško podzemlje in podtalnico. V zimskem času rastline ne rastejo in zato ne črpajo hranil, ne iz naravnih in ne iz umetnih gnojil. Ravno zato je gnojenje v zimskem času prepovedano!
-------------------------------------------
EUTROFIKACIJA HRANIL V VODE

Race plavajo na vodi, v reki Temenici v Zijalu, občina Mirna Peč. To je samo navidezno idilična in lepa slika. Dejansko pa je na dnu struge polno nesnage, rastočih alg, rese in drugih vodnih rastlin. Te nezaželene rastline rastejo zato, ker je v vodi preveč izpranih in raztopljenih hranil iz gnojnice, gnojevke in umetnih gnojil (eutrofikacija, nitrati, fosfati). Hranila se izpirajo zaradi nepravilnega in pretiranega gnojenja na obdelovalnih površinah. Kljub temu, da je prepovedano gnojiti in z gnojnico polivati pozimi od novembra do marca, ker rastline v tem obdobju ne črpajo hranil, se Uredbe o prepovedi gnojenja nekateri ne držijo, inšpekcijske službe pa ne delujejo. Državljani Slovenije so o zakonitostih in pravilnosti gnojenja zelo malo podučeni in iz tega izhaja zelo nizka ozaveščenost na tem področju. Foto: Jože Povšič 06.08.2007
-------------------------------------------
POMORJENE RIBE

Žalosten pogled na pomorjene ribe v reki Temenici zaradi neurejene meteorne kanalizacije v Trebnjem. Po odprtem kanalu je iz Trebnjega pritekla umazana meteorna voda, pomešana s fekalnimi odpadnimi vodami in pomorila ves ribji živelj v reki Temenici od Trebnjega do ponorov Temenice pri Ponikvah. Odgovornost za ta pomor noče prevzeti nihče, kar kaže na izredno nizko ekološko zavest odgovornih. Dejstvo je, da je po Zakonu o varstvu okolja, odvajanje in čiščenje meteornih odpadnih voda obvezna javna služba občine. Občina Trebnje te obvezne službe nima urejene, saj nima sklenjene pogodbe z nobenim izvajalcem in nima dane koncesije nikomur. Upamo, da bodo organi pregona našli prave krivce in jih primerno kaznovali. Pomor rib v vodotokih je zločin nad naravo in zločin nad našim življenskim okoljem. Foto: Špelič Lado 02.77.2007
-------------------------------------------
STRAN JE V DOPOLNJEVANJU, OBIŠČITE NAS SPET!
-------------------------------------------

Avtor: Jože Povšič | 24-09-2007



Copyright © by Dez.si
Vse, kar najdete na strani, je naša last